Drodzy Mieszkańcy gminy Jabłonna!
Mamy takie marzenie, chcielibyśmy wspólnie z Wami stworzyć archiwum cyfrowe naszej gminy.
Gmina Jabłonna ma swoją długą i bogatą historię. Czas tak szybko płynie, że niejednokrotnie przesłania nam zmiany jakie zachodzą w naszym bezpośrednim otoczeniu. Czy zauważamy zmiany sprzed kilu lat, 20, 30? Nasza gmina zmieniała się na przestrzeni tych lat, a gdyby tak sięgnąć jeszcze dalej?
Mamy do Państwa prośbę, jeżeli posiadacie Państwo stare zdjęcia, mapy, dokumenty, zwracamy się z prośbą o ich bezpłatne udostępnienie. W Bibliotece zeskanujemy je, opiszemy i zwrócimy Państwu w stanie nienaruszonym. Z zebranych materiałów chcielibyśmy stworzyć cyfrowe archiwum, dostępne dla każdego w formie on-line. Za Waszą zgodą, chcielibyśmy także publikować je w gazetce gminnej. W przyszłości chcielibyśmy także zorganizować tradycyjną wystawę.
Wszystkie Państwa materiały będą dokładnie opisane, kto jest posiadaczem danej pamiątki, co przedstawia, z jakiego jest okresu. Jest to dorobek i tradycja naszej społeczności, uratujmy go przed zniszczeniem i dla kolejnych pokoleń. Prosimy o dostarczanie zdjęć przedstawiających krajobrazy, zabytki, stare domy i inne budynki z terenu gminy Jabłonna, a także przedstawiające życie codzienne mieszkańców, uroczystości gminne, kościelne, szkolne i rodzinne.
Zdjęcia i dokumenty można dostarczać do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie w celu zeskanowania lub jeśli posiadacie Państwo gotowe skany wysłać je na adres gbpjablonna@poczta.onet.pl
Wszystkim z góry dziękujemy za pozytywny odzew na naszą propozycję w imieniu dawnych, obecnych i przyszłych mieszkańców naszej gminy.
W numerze grudniowym „Pulsu gminy Jabłonna” prezentujemy Państwu pierwsze zdjęcia i krótki opis, który otrzymaliśmy od Pana Mariusza Majewskiego:
Głównym miejscem, najważniejszą przestrzenią publiczną Skrzynic jest Rynek, tak to miejsce nazywają mieszkańcy wioski. Oczywiście nie jest to rynek w ścisłym tego słowa znaczeniu. Rynek to skrzyżowanie dróg łączących Skrzynice ze światem i ulokowane w pobliżu budynki i miejsca użyteczności publicznej. Rynek od „zawsze” tętnił życiem - sklepy, szkoła, remiza strażacka, lecznica dla zwierząt, biblioteka, skwerek, przystanek autobusowy, a dawniej także zlewnia mleka, punkt sprzedaży nawozów, kuźnia, kiosk ruchu były powodami przybywania mieszkańców „na rynek”. Wygląd Rynku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmienił, zniknęły niektóre budynki, inne pojawiły się, w miejscu wyburzonego budynku starej szkoły powstał skwerek, na skrzyżowaniu wybudowano rondo.Na szczęście dzięki wykorzystaniu takiego wynalazku jakim jest aparat fotograficzny czas na chwilę „zatrzymał się”, możemy zajrzeć w przeszłość i zobaczyć jak wyglądał Rynek, jak wyglądały Skrzynice czterdzieści lat temu. O to, żeby młode pokolenia mogły zobaczyć tę przeszłość, a starsze przypomnieć ją sobie, a może nawet wzruszyć się zadbali autorzy tych zdjęć : Wiesław Majewski i Edward Gronowski.
Zdjęcia pokazują wygląd Rynku w roku 1979, niedługo przed zburzeniem kilku najstarszych budynków: drewnianej Remizy Strażackiej, starej Szkoły Podstawowej, Domu Ludowego, kuźni, która przez wiele lat służyła jako zlewnia mleka.