Najważniejszym dokumentem prawnym, stanowiącym o istnieniu bibliotek publicznych w Polsce, był dekret z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie jest jedną z powołanych na mocy powyższego dekretu placówek. Swą działalność rozpoczęła w 1949 roku (za datę powstania biblioteki przyjmuje się pierwszy wpis w księdze inwentarzowej).
Oprócz niej powstały wówczas punkty biblioteczne, które od początku działalności biblioteki były tworzone niemal w każdej większej miejscowości gminy. Ważnym dokumentem regulującym kwestię działalności bibliotek była ustawa z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach. Stwierdzono, że „obszar działania bibliotek publicznych powinien odpowiadać podziałowi administracyjnemu państwa.
W 1973 roku wprowadzono reformę terenowych władz administracyjnych na wsi (zamiast gromad wprowadzono gminy), na miejsce zlikwidowanych bibliotek gromadzkich powoływano filie biblioteczne. Zasadnicze zmiany nastąpiły w 1975 roku, w związku z wejściem w życie ustawy z 28 maja o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych. Po reformie samorządowej przeprowadzonej w 1989 r., biblioteki publiczne znalazły się w zasięgu wpływów samorządów terytorialnych.
Powstawały kolejne ustawy, regulujące przepisy prawne dotyczące bibliotekarstwa polskiego. Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach w Art. 18 informuje: „biblioteki publiczne służą zaspokojeniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczą w upowszechnianiu wiedzy i kultury”. Z przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wynika, że gminna biblioteka publiczna musi być zorganizowana w formie instytucji kultury i wpisana do rejestru prowadzonego przez organizatora, czyli gminę. Poprzez wpis do tego rejestru nabywa osobowość prawną i może rozpocząć działalność. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie działa na podstawie odpowiednich aktów prawnych, stanowiących zewnętrzną dokumentację, jak również posiada odpowiednią własną dokumentację wewnętrzną.
Swoją pierwszą siedzibę miała Biblioteka według relacji starszych mieszkańców w budynku urzędu gminy, jedno niewielkie pomieszczenie. W latach siedemdziesiątych bibliotekę przeniesiono do domu Państwa Malców, kolejne przenosiny to budynek dawnych czworaków dworskich. Tu biblioteka funkcjonowała do ubiegłego roku i wróciła do budynku urzędu gminy, ale tym razem budynek ten w całości przeznaczony został na potrzeby biblioteki.
Połączenie tego historycznego obiektu z ciekawą architekturą wnętrz tworzy nietuzinkowe miejsce na mapie kulturalnej naszej miejscowości. Nowoczesne rozwiązania, doskonałe zaplecze, gwarantują swobodne korzystanie ze zbiorów i łatwy dostęp do książek i nowych technologii, organizowanie różnych form komunikacji społecznej. Więcej przestrzeni między regałami, wypożyczalnia z miejscem wydzielonym dla najmłodszych czytelników, czytelnia ze strefą do pracy, nauki czy odpoczynku lub funkcją na spotkania, warsztaty, część gabinetowo-biurowa, toalety dla czytelników, identyfikacja wizualna zgodna z aktualnymi trendami, która przyciąga uwagę energetycznymi kolorami a jednocześnie jest prosta i czytelna. Ten system identyfikacji to m.in. logo, czcionki, tablice informacyjne, rozdzielniki działowe itp. Ten system oznakowania jest efektem projektu „kierunek biblioteka”.
Biblioteka jest również przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, podjazd, przestrzeń pomiędzy regałami, dostęp do lady bibliotecznej pozwoli na korzystanie z naszych zasobów takim osobom.
26 lutego 2021 roku decyzją Rady Gminy Jabłonna Bibliotece nadano imię, zyskała patrona w osobie Władysława Taczanowskiego, światowej sławy ornitologa, który urodził się w majątku Jabłonna i tutaj pod okiem swojego ojca miłośnika przyrody stawiał pierwsze kroki w dziedzinie ornitologii. Jesteśmy trzecią biblioteką w powiecie lubelskim z szesnastu, która ma patrona. Dzięki temu Biblioteka zyskała swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych bibliotek w naszym powiecie.
Od 1 kwietnia Biblioteka uruchomiła wypożyczenia elektroniczne w systemie MAK+, jest to system zintegrowany, stworzony i rozwijany przez Instytut Książki. Umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeni i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.
Biblioteka prowadzi trzy filie biblioteczne w Piotrkowie, Skrzynicach i Chmielu.Piotrków Drugi 10
tel. 81 561 32 90
poniedziałek - czwartek: 8.00 – 16.00
Filia w Skrzynicach
Skrzynice Pierwsze 111
tel. 81 561 00 59
wtorek: 7.30 – 15.30
Filia w Chmielu
Chmiel Pierwszy 23
tel. 81 566 23 22